Norveç’teki Geleneksel Yemeklerden Örnekler

4.2K
Norveç Mutfağı

Norveç Mutfağını Merak mı ediyor musunuz? O zaman doğru adrestesiniz.

Norveç mutfağı, son yıllarda küresel etki ile gelişti, ancak geleneksel yemekler Norveç mutfağında hala önemini koruyor. Geçmişte Vikinglerin alışkanlıkları ve gelenekleri Norveç mutfağında önemli bir rol oynadı, ayrıca ülkedeki büyük dağlar, nehirler, okyanus ve mevcut gıda hammaddeleri, şu anki geleneksel Norveç mutfağı olarak bildiğimiz yapıyı şekillendirdi.

Et, tahıl, sebzeler ve deniz ürünleri Norveç’te kolayca bulunabilir. Ayrıca Norveçlilerin sürdürülebilirliğe çok önem verdiklerini ve yemeği yapılacak hayvanın her santimetresinin bir amaç için kullandığını bilmelisiniz. Bu durum alışkın olmayanları memnun etmese bile dünyanın diğer bölgelerinde bulabileceğiniz endüstriyel et üretimine göre çok daha iyi bir yaklaşımdır.

Av eti de Norveç’te inanılmaz derecede popülerdir ve hem evde hem de yerel restoranlarda servis edilir. Geyik eti oldukça yaygındır. Sami halkı ülke kuzeyinde ren geyiği sürerler ve bu et çok yağsızdır.

Ekmek, çoğu Norveçli için mutfağın temel bir öğesidir ve bu, “kveldsmat” (akşam yemeği veya akşam yemeği) ve “knekkebrød” (gevrek ekmek) gibi bir çok biçimde gelir. Aslında ülkede ekmek, orta çağlardan beri yaygındır ve çeşitli sağlık yararlarının yanı sıra tahıllar, lif ve besin maddeleri bu çeşitliliğin gün geçtikçe artmaya devam etmesini sağlar.

Norveç’te çevre keçi veya inek sütü üretmek için çok idealdir, bu da yerel peynir üreticilerinin mükemmel peynirler yaratmaya odaklanmasını sağlıyor. Bununla birlikte, Norveçli peynir tüccarları son zamanlarda ufuklarını gerçekten genişletmiş ve yerlilere mavi peynir, brie, gamalost ve camembert gibi uzun bir peynir yelpazesi sunmuştur.

Avrupa’nın diğer önde gelen ülkeleri gibi Norveç’te de pizza, makarna, taco gibi yaygın yiyeceklerin mutfaklara girişine tanık oldu. Ancak bir çok Norveçli hala geleneksel yemekleri tercih ediyor ve işte örnek yemeklerden sadece birkaçı:

Kjøttkaker 
Kjøttkaker, baharatlı kıyma ve soğan gibi birçok küçük malzemenin birleşimidir. Küçük köfte şekline getirildikten sonra bu nefis karışım tavada kızartılır ve sosla kaynatılıp önce kremalı lahana veya lapa lapası ile servis edilir.

Pinnekjøtt

Pinnekjøtt, çoğunlukla Noel’de servis edilmesine rağmen, kohlrabi püresi üzerinde kuzu pirzolasından oluşan doyurucu bir yemektir. Zengin ve tuzlu bir tada sahip olan bu kaburga, lezzet dolu ve kohlrabi püresinin tatlılığı ile güzel bir şekilde dengeleniyor.
Pickled Herring

Norveç’te bir başka yaygın lezzet olan Pickled Herring, balıkları korumak için tuz ve sirke ile hazırlanan çok basit bir tariftir. Pek çok turist için tadı oldukça tatlı ve ekşidir, soğan ve çeşitli baharatlar turşuyu özellikle farklı bir tatta sunar.
Raspeballer

Yağlı kesilmiş domuz etiyle güzel bir et suyu oluşturulduktan sonra, bu et suyunda küçük patates topları haşlanır ve ardından domuz pastırması ile servis edilir. Bu yiyecek Norveçli çiftçi ailelerin favori yemeklerinden biridir, çünkü tuz ve yağ karışımı aynı zamanda vücudu ve zihni dışarıdaki soğuk havalardan da korur.
Lutefisk

Lutefisk, Norveç’teki en geleneksel yemeklerden biridir ve bu gelenek 16. yüzyıla kadar uzanır. Lire batırıldıktan sonra morina birkaç kez suda durulanır ve ardından balığa patates, domuz pastırması ve lapa ilave edilerek servis edilir.
Rakfisk

Tatlı su alabalığı Norveç’de çok kolaylıkla bulanabilen bir balıktır ve bu balık, Rakfisk yapımı için fermente edilir. Balık öncelikle tahta tuz fıçılarına yerleştirilir ve daha sonra filetoyu fermente etmek için aylarca üst üste ladin dalları arasına yerleştirilir. Bu yemeği servis ederken, yanında ekşi krema ile kaplı yumuşak gözleme verilir, pancar salatası da güzel bir katkı sağlar.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close