Tarçın Elması (Graviola / Soursop) Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir ve Kaç Kaloridir?

3.3K

Amerika’nın sıcak ve tropikal bölgelerinin bir meyvesi olan Tarçın Elması (Graviola / Soursop) , birçok isimle anılan bir meyvedir. Bilimsel adı Annona muricata’dır , ancak aynı zamanda guanabana, pençe-paw, sirsak ve graviola ile de bilinir.

Soursop, muhallebi elma ailesi olarak da bilinen Annonaceae ailesinin bir üyesidir. Ağaçlarda yetişen meyvelerdir. İri ve oval şekillidir. Üzerinde dikenler bulunan yeşil dış kısım beyaz, lifli bir yapıda meyveyi kaplar. Soursop’un tadı en iyi şekilde mango ve ananas karışımı olarak tanımlanabilir.

Soursop’un geleneksel tıpta birçok kullanımı vardır ve çok çeşitli sağlık koşullarını ve rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Güçlü besin profili ile çeşitli sağlık yararları sağlar.

Yararları
Soursop, bağışıklık sağlığını güçlendirdiği bilinen bir antioksidan olan C vitamini bakımından yüksektir . Vitamin, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, patojenlere karşı savunma yeteneğinimizi geliştirir. Ayrıca cildinizi ve hücrelerinizi çevresel oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek yapıların yok edilmesini de destekler . Bir bütün soursop meyvesi, önerilen günlük C vitamini miktarının %215’ini içerir.

Soursop (meyve ve yapraklar), fitosteroller, tanenler ve flavonoidler dahil olmak üzere birçok başka antioksidan içerir . Antioksidanlar genel sağlığınızda rol oynar ve çeşitli sağlık koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Soursop’un diğer sağlık yararları şunlardır:

Sağlıklı bir sindirim

Potansiyel anti kanserojen etkiler

Enflamasyonla savaşır

Kan basıncını stabilize eder

Bakterilere karşı savaşabilir

Soursop antibakteriyel etkiler de sağlayabilir.

Soursop, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineral içerir:

B1 vitamini
B2 vitamini
B3 vitamini
C vitamini
Folat
Kalsiyum
Potasyum
Magnezyum
Çinko
Bakır

Porsiyon Başına Besin Değerleri

Kalori: 413
Protein : 6 gram
Yağ: 2 gram
Karbonhidratlar : 105 gram
Lif : 21 gram
Şeker : 85 gram

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Soursop önemli sağlık yararları sunabilse de, bazı potansiyel dezavantajları vardır. Çalışmalar, yapraklardan yapılan meyve ve çayın Parkinson hastalığına benzer semptomlara neden olabileceğini göstermiştir . Çalışmalar ayrıca yüksek tansiyon ilaçları veya diyabet ilaçları ile etkileşime girebileceğini göstermektedir .

Soursop tohumları yemekten de kaçınmalısınız. Toksik bileşiklere sahiptirler ve zararlı yan etkilere neden olabilirler. Meyveyi yemeden önce onları çıkardığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close