Pratik Makarna Sosu; Kabak Carbonara – İtalyan Yemekleri

2.2K

Carbonara, krema, pastırma ve Parmesan ile yapılan klasik bir makarna sosudur ve çok lezzetlidir. karbonara spagetti veya linguine ile servis edebilirsiniz. Pişirmeye başlamadan önce kendinize çok büyük bir tava almanız veya yüksek kenarlı bir kızartma tepsisi kullanmanız önemlidir, böylece makarnaya iyi bir hava verebilirsiniz.

İçindekiler
6 orta boy yeşil ve sarı kabak
500 gr penne
4 büyük yumurta
100 ml Krema
1 küçük avuç Parmesan peyniri
zeytin yağı
6 dilim pastırma
½ demet taze kekik (15g)
birkaç kabak çiçeği (isteğe bağlı)

Yapılışı:
Kaynaması için büyük bir tencereye tuzlu su koyun.

Büyük kabakları uzunlamasına ikiye ve dörde bölün. Orta kısımlarını kesip atın ve kabakları açılı olarak penne ile kabaca aynı boyut ve şekilde parçalara ayırın. Daha küçük kabaklar basitçe ince dilimlenebilir.

Su kaynayınca penneyi tavaya ekleyin ve paket talimatlarına göre pişirin.

Kremalı carbonara sosunuzu yapmak için yumurtaları ayırın ve sarılarını bir kaseye koyun (beyazları başka bir tarif için saklayın).

Parmesanın yarısını rendeleyin ve kremayı ekleyin ve bir çatalla karıştırın. Hafifçe deniz tuzu ve karabiberle tatlandırıp bir kenarda bekletin.

Çok büyük bir kızartma tavasını ısıtın ve bir miktar zeytinyağı ekleyin. Pancetta veya pastırmayı kesin ve koyu kahverengi ve gevrek olana kadar kızartın.

Kabak dilimlerini ve 2 büyük tutam karabiberi ekleyin. Kekik yapraklarını toplayın, doğrayın ve serpim ve hepsini karıştırın ve hafif altın rengine dönene ve hafifçe yumuşayana kadar kızartın.
Bunu doğru yapmak çok önemli yoksa karbonaranız mahvolabilir. Hızlı çalışmanız gerekiyor. Makarna piştikten sonra haşlama suyundan biraz ayırarak süzün. Kabak, pastırma ve makarnayı hemen tavaya alın, ocaktan alın ve bir kepçe ayırdığınız pişirme suyundan ve kremalı sostan ekleyin. Birlikte hızlıca karıştırın. (Artık pişirme yok, yoksa yumurtaları karıştırırsınız.)

Makarnayı ve sosu karıştırırken, kalan parmesanı rendeleyin ve gerekirse pişirme suyundan biraz daha ekleyerek ipeksi ve parlak bir sos elde edin.

Herhangi bir kabak çiçeği almayı başardıysanız, üstlerini yırtın ve hemen servis yapın ve yiyin, çünkü çok uzun süre bırakılırsa sos kalınlaşabilir ve ağırlaşabilir.

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close