Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Geleneksel İtalyan Sokak Yemeği

3.1K
İtalya Lezzetleri

Yakın dönemle planladığınız bir İtalya geziniz mi var yoksa? O zaman bu yazımızı mutlaka okumalısınız..

İtalya mutfağı ülkemizde son yıllarda oldukça ilgi gören bir mutfaktır. Peki bunun nedeni nedir?
Tabiki en büyük nedenlerden biri aynı iklime sahip olduğumuzdan dolayı benzer tarım ürünlerinin yetişiyor olması ve buna paralel olarak da damak zevklerimizin örtüşmesidir.
Zeytinyağı kullanımları, ince hamurları, taze makarnaları, mayalı ekmekleri, sebzeli çorbaları, pirinçli yemekleri ve tereyağı kullanımları örnek olarak gösterilebilir.

Aşağıda sizler için Italya’da en çok sevilen sokak lezzetlerini derledik;

1. Kızarmış Zeytin (Olive Ascolana)

Apenin Dağları ile Adriyatik Denizi arasında uzanan bir bölge olan Le Marche bölgesinin italya mutfağına bir hediyesidir. Kıyma ile doldurulan ve daha sonra hafifçe kızartılan zeytinler, bölgenin güney kesiminde bir kasaba olan Ascoli-Piceno’da doğdu ve tüm kuzeye yayıldı. Olive Ascolana yapımında kullanılan yeşil zeytin, sadece İtalya’nın bu bölgesinde yetişen özel bir çeşittir. Bunları, Le Marche’deki çeşitli şarap barlarında ve trattorie menüsünde bulabilirsiniz ve ayaküstü yemek için cartoccio (kağıt koni) ile satın alınabilir !

2. Sicilya Cannoli

En klasik İtalyan tatlılarından biri olan cannoli, Sicilya’daki Palermo’dan geliyor. Hamur bir tüp haline getirilerek kızartılır. Tüpün içine genellikle çikolata parçacıkları karıştırılmış tatlı ricotta kreması dolgusu konulur. Tatlı, bir ucunda şekerlenmiş kiraz ve diğer ucunda şekerlenmiş portakal kabuğu ile bitirilir. Bu günlerde cannoli İtalya’nın her yerinde bulunabilir, ancak en iyileri Sicilya’dan gelir. Yerken mutlaka birkaç ekstra peçete aldığınızdan emin olun!

3. Kızarmış Pirinç Topları (Arancini)

Arancini, günümüzde birçok farklı çeşidi olmasına rağmen, genellikle et ragu, peynir ve bezelye ile doldurulmuş kızarmış pirinç toplarıdır. Arancini ayrıca 10. yüzyılda Sicilya’da ortaya çıktı ve Sicilyalılar bu yemeği atıştırmalık olarak yemeyi severler! Sicilya et lokantalarının gururudur ve adanın her yerinde bulabilirsiniz.

4. Gelato (Italyan Dondurması)

Gelato olarak adlandırılan ilk dondurma arabası 1920’lerde – 1930’larda Kuzey İtalya’daki Varese’de görünmedi. Bugün, muhtemelen ülke çapında en çok tüketilen sokak tatlısıdır.

5. Porchetta Romana

Kokoreç gibi görünüyor değil mi? Bu yemek genellikle yoğun bir şekilde tuzlanır ve sarımsak, biberiye, otlar ile doldurulur, kamyon gibi bir minibüsten panino (sandviç) olarak servis edilen nemli domuz kızartmasıdır . İtalya’nın her yerinde popüler olmasına rağmen, Roma’nın bir eyaleti olan Ariccia’da ortaya çıktı, dolayısıyla porchetta romana adı. Kilo ile de satın alınabilir ve buzdolabında birkaç gün saklanabilen leziz bir üründür.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close