Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Geleneksel Makedon Yemeği

4.8K
Makedon Mutfağı

Bugün sizleri balkanlardaki dost ülke Makedonya Mutfağına götürüyoruz!

Makedon mutfağı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, kesinlikle doğru yere geldiniz. Balkan yarımadasının saklı cevheri olan Kuzey Makedonya, küçük ve renkli bir ülkedir.
Makedon yemeklerinin çoğu, organik ürünler, kaliteli et ve süt ürünlerinin mükemmel bir birleşimidir.
Ayrıca hamur işi, Makedon mutfağında da önemli bir çeşittir. Aslında Makedonlar, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyle ekmek yiyorlar.
İşte size öne çıkan 10 Makedon yemeği;

1 – Sarma (Dolma Lahana Sarması)

Makedonların deyimiyle etli pilavlı lahana dolması, ülkenin en sevilen yemeklerinden biridir.
Fermente lahana yaprakları, pirinç ve kıymadan yapılan bir kış yemeğidir. Ancak tüm yıl boyunca yenebilir.
Lahana dolması fırında pişirilir ve soslu veya sos olmadan yenebilir.
Sarma, sağlıklı ve doyurucu bir Makedon yemeğidir. Ülke tarihinin ve mirasının önemli bir parçası ve kesinlikle denemeniz gereken lezzetli bir yemektir.

2 – Tavce Gravce – Kuru Fasulye

Bu muhtemelen Makedonya’daki en geleneksel yemeklerden biridir. Tavce gravce, inanılmaz derecede zengin bir tada sahiptir ve ülke genelinde aileler tarafından yenir.
Makedonlar bu yemeği sosis veya kaburga ve taze kırmızı biber ile birleştirmeyi severler. Genellikle ekmekle yenir.
Geleneğe göre, tavce gravce genellikle Cuma öğle yemeği olarak hazırlanır. Mutlaka denemeniz gereken bir Makedonya yemeğidir.

3 – Musaka – Musakka

Canınız et ve patates istediğinde Musaka mükemmel bir yemektir.
Makedon musaka, patates dilimlerinin üzerine sürülen kıyma ve kızarmış soğandan yapılır. Tuz, kırmızı biber, karabiber ile tatlandırılır.

4 – Pastrmajlija – Makedon Pizzası

Pastrmajlija sevmeyen bir Makedon bulamazsınız. Bu Makedon lokumu aslında pişmiş hamurlu bir turtadır. Ne çok kalın ne de çok ince bir kabuk ile oval bir şekle sahiptir.
Makedonların pastrmajlijalarını domuz yağı ile yapmayı sevmelerinin nedeni, hamurun yumuşak ve yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda bir aroma vermesidir.
Ülkenin bazı bölgelerinde de yumurta ile doldurulur. Pastrmajlija genellikle feferonki adı verilen yeşil fermente acı biberlerle servis edilir.

5 – Ajvar – Biber Ezmesi

Ajvar, birçok Makedon için efsanevi bir yemektir.
Ajvar, közlenmiş kırmızı biber, kırmızı biber ve patlıcandan yapılan bir biber sosudur. Bu bileşenler karıştırılır, ezilir ve birkaç saat boyunca tuz ve yağ ile yavaşça kızartılır.
Ev yapımı ajvar hazırlamak için bütün bir gününüzü ayırmanız gerekir. Ama biraz peynir ve ekmekle denediğiniz an, çabaya değdiğini anlıyorsunuz.
Makedonlar onu kahvaltıda ya da serpme ya da daldırma olarak yerler. Bu geleneksel biber salçasını deneyen pek çok kişi, olağanüstü tadı ve kremsi dokusu karşısında şaşkına döner.
Makedon aileleri bir araya gelerek onlarca kilo ajvar yapıyor ve kış dönemi için kavanozlarda saklıyor.
Makedonya ziyaretiniz sırasında sadece bir yemek denerseniz mutlaka ajvar olsun! Denemeniz gereken bir Makedon yemeği!

6 – Polneti Piperki – Biber Dolması

Polneti piperki, doyurucu ve lezzetli bir ana yemektir. Kıyma ve pilav ile doldurulmuş kırmızı veya yeşil dolmalık biberlerden yapılır.
Dolmalık biberin tepesi çıkarıldıktan sonra gövdesi kıyma ve pirinç karışımı ile doldurulur. Daha sonra fırında pişirilir. Bazen normal kırmızı biber ile de hazırlanır.

7 – Turlitava – Sebzeli ve Etli Güveç

Turlitava renkli, lezzetli, doyurucu ve rahatlatıcı bir yemektir. Bol miktarda farklı organik sebze ve domuz veya sığır etinden yapılır.
Yemek, patates, kırmızı biber, patlıcan, biber, bamya, domates, soğan, havuç, sarımsak ve kabak parçalarından ve dilimlerinden oluşur. Bu malzemeler önce birlikte kızartılır ve daha sonra fırında pişirilir.

8 – Pindjur – Sürülebilir Domates ve Kırmızı Biber

Pindjur, yaz döneminde Makedonya’da çok sevilen bir lezzettir. Közlenmiş patlıcan, domates, biber, soğan, sarımsak, zeytinyağı, tuz ve karabiberden yapılır.

9 – Zelnik – Filo / Phyllo İçli Turta

Dışı yarı gevrek, içi yumuşak ve yumuşak, doğranmış pırasa ile doldurulmuş bir turta düşüncesi damak tadınızı karıştırıyor mu?
Eğer öyleyse, zelnik denemeniz gereken bir yemektir! Bazı Makedonlar içini pırasa yerine doğranmış et, ıspanak, lahana veya peynirle doldurur ve hatta daha da lezzetli hale getirmek için hamur katmanlarının arasına çırpılmış yumurta eklerler.
Genellikle ekşi krema ile servis edilir. Hangi zelnik çeşidini sipariş ederseniz edin pişman olmayacaksınız.

10 – Mekici – Kızarmış Makedon Hamuru

Mekici, peynir veya ekşi krema ile servis edilen tipik bir Makedon kahvaltısıdır. Mekici krepe benzer ve son derece lezzetlidir.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close