Kurutulmuş Çileklerin Çocuklar ve Yetişkinler İçin Faydaları Nelerdir?

978

Çilek, enfes tadı ve sağlığa faydaları nedeniyle çocuklar ve ebeveynler tarafından çok sevilen tatlı, kırmızı kalp şeklinde bir meyvedir. Antioksidan bakımından zengin çilekler, çocuğunuzun kalp sağlığını daha da geliştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
Aynı şekilde çocuğunuzun zihinsel kapasitesini iyileştirmeye, göz ve cilt sağlığını iyileştirmeye ve eklem ağrısı ve gut hastalığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çileklerin polifenolik içeriğinin, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır ve erken yaşlanma belirtilerini azaltır.
Peki ya kurutulmuş çilek?
Çocuklar İçin Kuru Çileklerin Sağlığa Faydalarını aşağıdan inceleyebilirsiniz;

Anti-inflamatuar Antioksidanlar Açısından Zengindirler
Enflamasyon, çocuklar da dahil olmak üzere herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Bununla birlikte, kurutulmuş çileklerde bulunan antioksidan ve fitokimyasal bileşikler, iltihaplanmayı azaltmada önemli rol oynamaktadır.
Yapılan bir araştırma, yedi gün boyunca sadece 16 çilek yiyen kadınların inflamatuar belirteçlerinde %14’lük bir düşüş olduğunu gösterdi.
İltihabı azaltmak için çok sayıda besin olmasına rağmen, bunların hepsi çocuğunuzun yeme rutinine kuru çileği dahil etmek kadar kolay değildir.

Sağlıklı Bağırsak Hareketi Sağlar
Mideyle ilgili sağlıklı bir çerçeveye sahip olmak için lif tüketimi önemlidir. Lifleri çeşitli meyve ve sebzelerin yanı sıra kepekli tahıllarda da bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kurutulmuş çilekler de iyi bir lif miktarına sahiptir.

C Vitamini Yüklüdürler
Taze çilekler gerçekten portakallardan daha fazla C vitamini içerir. Çocuklar sadece sekiz çilekten bütün bir portakaldan alabileceklerinden daha fazla C vitamini alabilirler.

Şekere Sağlıklı Bir Alternatiftir
Zararlı olmasına rağmen tüm çocukları şekerli besinler sever.
Neyse ki, çilekler doğal olarak tatlıdır. Lezzetle doludurlar ve kurutulmuş çilekler, yemek rutinlerine fazladan şeker veya çok sayıda ekstra kalori eklemeden çocuklarınızın tatlı özlemini gidermek için güzel bir yöntemdir.

Kalbi Korur
Çocuğunuzun kalbini uzun vadede sağlıklı tutmak, antioksidanlar, lifler ve bitkisel besinler açısından zengin bir diyet gerektirir.
Bir araştırma, çilek yemenin esasen kardiyovasküler yetmezlik tehlikesini azalttığını buldu. Harvard Tıp Okulu’ndaki bilim adamları, sürekli olarak çilek yiyen kadınların koroner yetmezlik riskinde %34’lük bir azalma olduğunu buldular.

Yıl Boyunca Yemeye Hazırdır
Narinliğiyle ünlü, kısa bir büyüme mevsimi olan ve kullanım süresi olmayan taze çileklerin aksine, kurutulmuş çilekler sürekli olarak tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Çilek, zengin bir C Vitamini kaynağıdır ve C vitamini bağışıklık sistemine katkıda bulunur.
Çocuklarınız her halükarda periyodik olarak soğuk algınlığına yakalanabilirken, beslenme düzenlerinde kuru çilek bulundurmak bazı mikropları uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close