Humus’un Faydaları – Ortadoğu Mutfağı

1.6K
Humus

İşte Süper Besleyici ve Bitki Bazlı Protein Kaynağı Bir Meze!

Humus nesilden nesine aktarılan tam bir aile yemeğidir.
Ortadoğu kökenlidir. Houmous ve Hummus olarak da yazılıp okunur. İsmi Arapça’da nohut anlamına gelmektedir.

Genellikle bir mutfak robotunda nohut, tahin (öğütülmüş susam), zeytinyağı, limon suyu ve sarımsak karıştırılarak yapılır.

Porsiyon başına 7,9 gram sağlayan harika bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Bu, onu vejetaryen veya vegan diyetindeki insanlar için mükemmel bir besin seçeneği haline getirir.
Çünkü yeterli protein tüketmek, optimum büyüme, iyileşme ve bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Ayrıca demir, folat, fosfor ve B vitaminlerini de içerir.

100 gramlık bi porsiyonda 6 gram diyet lifi sağlar; bu, kadınlar için günlük önerilen lif tüketiminin %24’üne ve erkekler için %16’sına eşittir.

üç hafta boyunca 200 gram nohut tüketmek, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin büyümesini bastırırken, bifidobakteriler gibi yararlı bakterilerin büyümesine de yardımcı olduğunu bilinmektedir.

Humusun düşük glisemik indeksi vardır, bu da şekeri kan dolaşımına yavaşça saldığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda içerdiği dirençli nişasta, yağ ve protein tarafından da desteklenir.

Yapılışı 10 dakikadan kısa sürede olan ve oldukça yararları bulunan bu mezeyi sofralarınızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close