En Popüler Suriye Yemekleri – Ortadoğu Mutfağı

3.5K
Suriye Mutfağı

Bugün size dünyanın sayılı mutfaklarından biri olarak kabul edilen Suriye yemeklerini inceleyeceğiz.

Suriye mutfağı, Arap dünyasının en eski ve otantik mutfaklarından biri olarak kabul edilir. Bölgede gelişen farklı medeniyetler nedeniyle çeşitliliği ile karakterize edilir – başkent Şam, dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden biridir.

Geçmişte Suriye’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Fransız Mandası’nın kontrolüne girmesi nedeniyle Suriye mutfağının hem küresel hem de komşu ülke mutfaklarından etkilendiğine şüphe yoktur.

Şam’dan Halep’e, Horan’dan Badia’ya, kıyı kentlerine kadar Suriye’nin her bölgesinin kendine özgü ve ünlü yemekleri var. Bu çeşitlilik Suriye mutfağına olumlu bir şekilde yansıyor ve Suriyeli şefler bu çeşitlilikten yararlanıyor ve olağanüstü lezzetleri ve sanatsal dokunuşlarıyla geliştiriyor.

İşte Size Suriye’nin en lezzetli yemekleri:

1. Syrian Shawarma – Suriye Şavurması

Shawarma, Ortadoğu’nun en ünlü sokak yemeklerinden biridir. Bu lezzetli yemeğin kökleri, 1906’da Sadık Khabaz’ın Bursa’daki restoran işini bırakıp Şam’a bir shawarma restoranı açmaya gittiği zamana kadar uzanıyor. Khabaz, Suriye shawarma’sının kendine özgü tadını tanıtan tarife uyarladı ve böyle bir yemek ortaya çıktı.

2. Manakish – Manakça

Pizzaya çok benzeyen peynir, et, zaatar veya domates sosuyla yayılarak pişirilir. Dünyanın en popüler Suriye yemeklerinden biri ve bir fincan çayla servis edilir.

3. Falafel

Suriye’de falafel çok ünlüdür ve herhangi bir şehir, kasaba veya köyde özel falafel dükkanları bulabilirsiniz. Suriyeliler genellikle falafel’i evde hazırlamak yerine hazır satın alırlar. Ancak, hazırlaması sadece yarım saat süren basit bir tarife sahiptir.

4. Yabrak (Yaprak Sarma)

Suriye yabrak yemeğinin kökü Osmanlı zamanlarına kadar uzanmaktadır. Yabrak adı Türkçedir, asma yaprağı anlamına gelir. Yabrak, Levant’ta meze veya ana yemek olarak popüler oldu. Ana yemek olarak pilav ve etle doldurulmuş yabrak yaprakları sıcak olarak servis edilir.

5. Şıhıl Mahşi (Şeyh El Mahşi)

Şeyh Al-Mahshi’nin ana malzemesi kabak, kıyma veya tavuk ve yoğurttur. Kendine has bir tadı var ama hazırlanması uzun sürüyor; önce kabakları sıyırıp sonra içini et ve çam fıstığı ile doldurmanız gerekiyor. Zaman alsa da tadı tüm çabalara değiyor!

6. Suriye Kababı

Kuzu etinin sarımsak ve maydanozla karıştırılmasıyla yapılan kebap yaz aylarının favorisidir. 20’den fazla kebap tarifi var, ancak en yaygın olanı bu basit, dumanlı ve lezzetli olanıdır. Genellikle humus, ızgara sebzeler ve salata ile servis edilir.

7. Mansaf el-Melehi

Mansafın pek çok çeşidi vardır ama el-Melehi en meşhur ve lezzetli olanlarından biridir. Bu yemek, Suriye’nin güneyindeki Horan bölgesinden geliyor. Düdüklü tencerede pişirilir ve düğünlerde, bayramlarda ve diğer özel günlerde büyük özel tabaklarda servis edilir.

8. El-Maglouba

Maklouba, uzun zamandır Filistin, Suriye, Lübnan ve Ürdün’de popüler olmuştur. Ana bileşen olan patlıcandan dolayı bazen Albathengania olarak adlandırılır. Suriye Maqlouba birkaç farklı şekilde hazırlanabilir. Büyük bir tencerenin dibine konulan tavuk veya kuzu eti içerisine patates veya patlıcan ekleyebilirsiniz. Etin üzerine pirinç konur ve her şey alt üst edilerek büyük bir tabağa alınır.

9. Şiş Barak

Bu Özbek kökenli bir yemektir , ancak Suriye malzemelerine göre modifiye edilmiştir. Şiş Barak, Levant, Suudi Arabistan ve Hicaz’da ünlüdür. Kuzu eti ve kuruyemiş ile doldurulmuş ve yoğurtla kaynatılmış hamurdan oluşur. Şekli ve renginden dolayı yaşlı bir adamın kulağı anlamına gelen Athan Alshaeb olarak da anılır.

10. Al-Mujadara

Mujadara Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin ve Irak’ta ünlüdür. Pirinçle pişirilmiş kahverengi mercimek veya kavrulmuş soğanlı bulgurdan yapılır. Geleneksel bir Arap hafif öğle yemeğidir. Al-Mujadara adının kökeni hakkında net bir hikaye yok, ancak bazıları bunun otantik yemek anlamına gelen Mqdara kelimesinden geldiğini düşünüyor.

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close