Bitki Bazlı Diyete Geçmek Neden Önemlidir?

1.1K

Kilo vermeye yardımcı olacak besleyici bir diyet arıyorsanız, yeni başlayanlar için bitki bazlı diyet mükemmel bir seçimdir. Bu diyet onlarca yıldır var ve birçok insan muazzam faydalarını keşfetti. Diyet, vücudumuzun esasen sebze, meyve ve kuruyemişlerden oluştuğu ve bu yiyecekleri ölçülü tüketmemiz gerektiği fikrine dayanır.

Kilo vermek istiyorsanız, bu bitkisel gıda bazlı diyet, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Adından da anlaşılacağı gibi, bitki bazlı diyetler, kalorilerin büyük kısmının bitkisel gıdalardan kaynaklandığı ve hayvansal maddeleri hariç tuttuğu diyetlerdir. Bitki bazlı bir diyet genellikle hayvansal ürünler içermez veya sınırlı olsa da, her zaman vegan değildir.

Bitki bazlı bir diyetin benimsenmesinin nedeni, vücudumuza yeterli diyet lifi, mineraller ve besinlerden fazlasını sunmasıdır. Bu hayati besinlerden zengin bir diyetin, beyin de dahil olmak üzere vücudun organlarının işleyişini geliştirdiği iyi bilinen bir gerçektir.
Diğer bir sebep ise bu diyetin vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olmasıdır. Hepimizin bildiği gibi, bizi hasta eden tek şey kilo vermek değildir; çevremizdeki toksinlerden ve diğer tehlikeli bileşenlerden hasta olmak da bir sorundur. Normal bir şekilde yaşamaya devam edeceksek, tükettiklerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Meyve, sebze ve yağsız et gibi besleyici gıdaları tüketmek bunu yapmanın bir yoludur.
Yeme kalıpları açısından, bitki temelli veya ileriye dönük bir diyet, doğal gıdaları birincil beslenme kaynağı olarak vurgular. Listede meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık, tohum kabukları, lipidler, kepekli tahıllar, mercimek ve nohut da yer alıyor.
Protein vücudumuzun sağlığı için de kritik öneme sahiptir. Bitki bazlı bir diyet benimsemenin mantığı , vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ve antioksidanları almanızı sağlamaktır. Eğer bir sporcuysanız veya sadece sağlıklı bir performans seviyesini korumak istiyorsanız, gidilecek yol budur. Bu diyet aynı zamanda kilo vermek ve onu uzak tutmak için mükemmel bir stratejidir, çünkü çoğu sporcu doğru miktarda kalori alarak kilo alımını önemli ölçüde sınırlayabileceklerini bilir.
Sağlıklı olmak için vejetaryen veya vegan bir diyet ve yaşam tarzı benimsemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, önemli bir trend olan bitki bazlı yemek tüketiminizi artırıyorsunuz.

Araştırmalara göre, bitki bazlı bir diyet, insanoğlunun bildiği en sağlıklı diyettir. Hayvansal ürünlerle karşılaştırıldığında, bitkisel gıdaların daha yüksek vitaminler, lif, antioksidanlar ve fitokimyasallar içerdiği keşfedilmiştir.
Ek olarak, bu diyet , kardiyovasküler hastalık ile ilişkili olan kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Doymuş yağ ve sodyum, genellikle demir, magnezyum , potasyum , kalsiyum ve protein dahil olmak üzere lif ve minerallerde yüksek olan bitki bazlı diyetlerde sıklıkla önlenir .

Bitki bazlı bir diyet kilo vermeye, sağlığı iyileştirmeye ve diyabet (tip 2), kardiyovasküler hastalık, bazı kanserli hastalıklar ve diğer çeşitli ciddi rahatsızlıklar gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir .
Bitki Bazlı Diyet Nasıl Çalışır?
Nefis, sağlıklı ve etkili bitki bazlı bir diyetin sırrı, kalori, gram veya yağ gramını hesaplamak zorunda kalmadan vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini doğal olarak nasıl sağlayacağınızı anlamaktır. Artık kalori hesaplamak, gram saymak yok, yemekten kaçınmak için ustaca yollar geliştirmek yok, bunun yerine besleyici, yoğun, tamamen doğal bir yemeğin her ağız dolusu değerini takdir etmek yok. Gerçekten bu kadar basit.

Bitki bazlı diyetler doğru takip edildiğinde yağlara, yapay tatlandırıcılara ve paketlenmiş atıştırmalıklara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak besinlerin minimum işlenmiş veya tam gıdalardan gelmesini sağlar.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close