Aquafaba Nedir? Faydaları Nelerdir? ve Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

1.3K

Aquafaba, genellikle nohut suyundan yapılan bir yumurta ikamesidir. Bazı insanlar ayrıca soya fasulyesi suyu veya diğer nötr tadı olan fasulye suları da kullanır. Sadece yumurtaya sağlıklı bir alternatif değil, aynı zamanda vegan dostu bir besindir.

Aquafaba tesadüfen keşfedildi ve vegan topluluğunda büyük bir fark yarattı .

Aquafaba’nın Sağlığa Faydaları
Yumurta akı sağlıklıdır, ancak aquafaba, veganlar veya yumurta alerjisi olan kişiler için harika bir yumurta alternatifidir .

Nohut sağlıklıdır ve nohuttaki besin maddelerinin bir kısmı suya geçer. Protein ve lif aktarılmaz, ancak yine de aşağıdaki besinlerden eser miktarlarda da olsa yararlanabilirsiniz:

B vitaminleri
Folat
Fosfor
Linoleik ve oleik asitler gibi sağlıklı yağlar

Aquafaba ile Yemek Pişirme
Uygun bir yumurta akı ikamesi olmadan, vegan diyetini uygulayan insanlar yumurta gerektiren tarifler yapamazlardı. Aquafaba ile yemek pişirmek kolaydır. Yumurta akı gibi davranabildiğinden, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir çok yemeklete kullanılabilir:

Nohut suyu ilk açıldığında fasulye gibi kokabilir. Ancak, tarife karıştırıldıktan sonra, bu koku ve lezzet yumuşaklaşır ve daha nötr bir tat bırakır. Farklı bir fasulye türü kullanırsanız veya nohutlar tuzluysa, sonuçlarınız daha farklı olabilir.

Bir kase nohutu bir karıştırma kabına boşaltın. Yumurta beyazından daha sulu görünüyorsa ocakta daha kalın bir kıvama getirebilirsiniz. Sıvıyı orta-düşük ısıda yumurta akı kıvamına gelene kadar pişirin.

Kullanmadan önce tamamen soğumasını bekleyin.

Bir büyük yumurta için üç yemek kaşığı nohut suyu kullanabilirsiniz veya bir büyük yumurta akı için iki yemek kaşığı nohut suyu kullanabilirsiniz.

Tarifiniz sadece yumurta akı gerektiriyorsa, aquafaba’yı tarifinize drekt ekleyebilirsiniz. Tarif çırpılmış yumurta akı gerektiriyorsa, tarifinizdeki yumurta sayısı için ihtiyacınız olan sıvı miktarını ölçün. Tarifiniz kremalı tartar gerektiriyorsa, çırpmadan önce ekleyebilirsiniz. Ardından şu adımları izleyin:

Bir dakika boyunca düşük hızda çırpın. Sıvı köpürmeye başlamalıdır.
Üç ila dört dakika sonra kalınlaşacaktır. Mikser hızını orta seviyeye yükseltin.
Beş ila altı dakika sonra, mikseri kaldırdığınızda yumuşak tepe noktaları görmelisiniz.
Yedi ila on dakika sonra, çırpılmış yumurta akı ile tamamen aynı görünmese de tepeler daha sert olacaktır.
Şimdi çırpılmış aquafaba’yı diğer malzemelerinizle birleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close