Acai Üzümü (Acai Berry) Nedir? ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1.8K

Günümüzde sağlık ve sağlıklı beslenme hayatımızın temel odak noktası haline geldi. Hızlı tempolu yaşamlarımız nedeniyle, diyetimize kolay ve hızlı yollarla maksimum faydası sağlamak için türlü kaynaklar arıyoruz. Gıda takviyeleri, minimum kalori ile maksimum besinsel fayda elde etmemize yardımcı olan kahramanlarımız haline geldi.
Acai Üzümü (Acai berry)de , bu ekibinin en popüler üyelerinden biridir.

Acai berry’nin faydalarını bilmek için öncelikle acai berry’nin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Acai meyveleri, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarındaki acai palmiye ağaçlarında yetişir. Acai berry çekirdeği meyvenin neredeyse %80’ini oluştursa da, meyvenin kalan %20’sinde bol miktarda vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri bulunur.

Unutulmaması gereken önemli bir gerçek, bir bardak dolusu acai meyvesinin 70 kaloriye sahip olmasıdır. Bazı insanlar genellikle acai meyvelerinin tadını yaban mersinine benzetir.

Acai Berry’nin Faydaları Nelerdir?
Acai meyveleri popüler olarak “mor altın” olarak adlandırılır ve birçok sağlık sorunundan kurtulma sağlar. Ancak, birçok insan acai’nin tam olarak neye yardımcı olduğunu merak ediyor? O halde gelin içinizi rahatlatalım ve acai berry’nin faydalarını öğrenelim.
1. Kolesterolü ve kalp hastalıkları riskini azaltır
2. Kemik ve kas sağlığını destekler
3. Kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur
4. Kanser riskini azaltabilir
5. Kilo vermeye yardımcı olur
6. Artrit tedavisinde fayda sağlar (Acai meyvelerinde bulunan antosiyaninlerin, artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.)
7. Bağışıklığı güçlendirir ve cilt sağlığınıa faydalıdır.
8. Beyin Sağlığını Destekler.

Riskleri
Acai meyveleri genellikle düzenli olarak tüketilmesi güvenlidir. Ancak, diğer tüm yiyecekler gibi, aşırı tüketimi zararlı olabilir. Bu nedenle, bu meyveleri makul miktarlarda tüketmeyi unutmayın. Bu meyvelerin güvenliği hakkında yeterli bilgi bulunmadığından hamile ve emziren kadınlar acai meyveleri yemekten kaçınmalıdır. Diyetinize acai meyveleri eklemeden önce doktorunuza danışmak ve hamileyseniz veya emziriyorsanız doktor tavsiyelerini almak en iyisidir.

Bir cevap yazın

Like
Close
Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2020. AfiyetOla.com
Close